مداد حسن روحانی وزارت کشور دولت یازدهم وزارت خارجه

مداد: حسن روحانی وزارت کشور دولت یازدهم وزارت خارجه اعضای کابینه ریاست جمهوری وزارت بهداشت وزیر ارتباطات انتخابات ریاست جمهوری 96

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی وزيراني‌كه ماندنی شدند

این روزها چینش کابینه دوازدهم یکی از دغدغه های مهم روحانی و سیاسیون حامی اعتدال هست. دکتر حسن روحانی چند روز قبل از انتخابات ریاست جمهوری 96 در تشریح برنامه ها

وزيراني‌كه ماندنی شدند

وزيراني كه ماندنی شدند

عبارات مهم : حسن روحانی

این روزها چینش کابینه دوازدهم یکی از دغدغه های مهم روحانی و سیاسیون حامی اعتدال هست. دکتر حسن روحانی چند روز قبل از انتخابات ریاست جمهوری 96 در تشریح برنامه هایش، «آزادی، امنیت، آرامش و پیشرفت» را از مولفه های مهم نامید که باید تقویت شود.

وزيراني‌كه ماندنی شدند

تحقق این خواسته نیازمند کابینه ای همسو و تواناست آیا که اگر روحانی خواستار استمرار گفتمان و مشی اعتدال است باید کابینه دوازدهم را چنان تعیین کند که عملکرد آنها بعد از 4سال دولت دوازدهم باقی بماند و تاریخ انقضای آنها سال 1400 نباشد. بنابراین تعیین کابینه دوازدهم از اهمیت زیادی در تمام بخش ها به خاص درعرصه اقتصادی و سیاست خارجی برخوردار هست. به طور معمول بعد از مشخص شدن منتخب مردم جهت کرسی ریاست جمهوری است که گمانه زنی ها راجع به ترکیب کابینه شروع می شود ولی قابل تامل است که شدت این گمانه زنی ها در مورد کابینه دوازدهم زیاد از کابینه های قبلی است که علت آن را می توان در چند مولفه ارزیابی کرد.

نخست اینکه عملکرد دولت نخست روحانی باعث توجه زیادی شده است و جریانات بیشتری درصدد داشتن سهمی در موفقیت های دولت دوازدهم هستند. بنابراین تلاش دارند در چینش کابینه به مدیر جمهور کمک کنند. بعضی هم خلاف این مشی را دارند و اولویت آنها فراهم کردن فضای خاکستری هست، بدهید معنا که با رسانه ای کردن اسامی افرادی از جریان خود درصدد فشار به روحانی هستند. در این میان حضور بعضی اعضای کابینه یازدهم و عوض کردن بعضی دیگر قطعی شده است است.

این روزها چینش کابینه دوازدهم یکی از دغدغه های مهم روحانی و سیاسیون حامی اعتدال هست. دکتر حسن روحانی چند روز قبل از انتخابات ریاست جمهوری 96 در تشریح برنامه ها

موضوع دیگر در بحث کابینه دوازدهم عدم حضور زنان هست؛ یعنی طبق اخباری که به گوش می رسد تعدادی از زنان کابینه یازدهم از بین بردن می شوند که این عنوان باعث انتقاداتی شده است است.31 تیرماه بود که یک عضو کمیسیون مستقلین ولایی مجلس طی ارائه گزارشی از دیدار این کمیسیون با مدیر جمهور اظهار داشت:«آقای روحانی در این جلسه گفت که پنجاه درصد کابینه دوازدهم، کابینه قبلی است و 50 درصد کابینه عوض کردن می کند» و از آن وقت این پرسش در ذهن شکل گرفت که کدام دولتمردان می مانند و کدام یک با پاستور خداحافظی می کنند. طبق اطلاعاتی که «آرمان» کسب کرده هست، تعداد مردان ماندنی روحانی مشخص شده است هست، هر چند ممکن است جایگاه آنها در دولت عوض کردن کند که در ادامه به بررسی آن پرداخته خواهد شد.

2وزیر، 2امضا

بی تردید دو مردی که نام و امضایشان بر دو توافق مهم دولت یازدهم نقش بسته است از کابینه جدا نخواهند شد و چهار سال دیگر بر کرسی وزارت خواهند نشست. دو مرد به نام های محمدجواد ظریف در جایگاه وزارت خارجه که توافق برجام با نام او عجین شده است است و دیگری بیژن زنگنه در مقام وزیر نفت که قرارداد نفتی توتال را امضا کرد. مذاکره و به نتیجه رساندن این 2قرارداد نیاز به تبحر، درایت و البته صبوری داشت. بدهید معنا که مخالفان داخلی و خارجی تلاش زیادی داشتند تا مانع امضای قراردادهای موثر در پیشرفت کشور شوند. ظریف و زنگنه باید علاوه بر دقت در مذاکرات خود را جهت اقناع مخالفان آماده می کردند که در این امر هم موفق شدند. بنابراین روحانی که فرمان مهم مذاکرات را در دست داشت ظریف و زنگنه را از اعضای دولت دوازدهم معرفی خواهد کرد.

وزيراني‌كه ماندنی شدند

واعظی، مدیر دفتر

سیدمحمود واعظی وزیر ارتباطات دولت یازدهم هم از مردان ماندنی در دولت دوازدهم هست؛ واعظی از جمله شخصیت هایی است که دلسوزی خود در دولت را بارها نمایان کرده است و خود را محدود به حوزه وزارت ارتباطات نکرده است بلکه هر زمانی احساس می کرد که باید به موضعگیری در حمایت از دولت بپردازد دریغ نکرده است.

او چندی پیش حضورش در دولت دوازدهم را تایید کرد ولی اذعان داشت:«در جایگاه وزارت ارتباطات نخواهد بود» و مدیر دفتر مدیر جمهور می شود. بعد از اعلام عدم حضور واعظی در وزارت ارتباطات، تعدادی از بازدیدکنندگان اینترنت به صفحه شخصی واعظی در اینستاگرام رفته و جهت وی خبر گذاشته اند. اکثر بازدیدکنندگان از توسعه ای که در زیرساخت های ارتباطی کشور در دولت یازدهم ایجاد شده است ابراز رضایت کرده و خواستار باقی ماندن واعظی در مقام وزیر ارتباطات شده است اند. بعضی از ایجاد فضای هر چند به زعم آنان اندک باز در اینترنت و گسترش آن به وسیله واعظی ابراز رضایت کرده و نوشته اند: مقاومت وزیر ارتباطات در برابر کسانی که خواستار محدودیت اینترنت هستند، فرصتی جهت مردم ایجاد کرد تا بتوانند از اخبار روز دنیا مطلع شده است و آگاهی خود را زیاد کردن دهند. از مهندس محمدجواد آذری جهرمی به عنوان جایگزین واعظی در وزارت ارتباطات نام برده شده است که احتمالا جوان ترین عضو کابینه خواهد بود.

این روزها چینش کابینه دوازدهم یکی از دغدغه های مهم روحانی و سیاسیون حامی اعتدال هست. دکتر حسن روحانی چند روز قبل از انتخابات ریاست جمهوری 96 در تشریح برنامه ها

وزیر بهداشت

قاضی زاده هاشمی در ابتدا که از سوی روحانی جهت تصدی وزارت بهداشت معرفی شد، با انتقاداتی مبنی بر منطبق نبودن گرایش سیاسی او با اصلاح طلبان که مهم ترین حامی روحانی در سال 92 بودند، روبه رو شد ولی گذر وقت نشان داد که این تصورات اشتباه است و سیدحسن قاضی زاده هاشمی علاوه بر تلاش جهت تحقق اهداف دولت که نمونه آن طرح تحول سلامت است در مباحث دیگر مانند کمک رساندن به فعالان سیاسی بیمار هم نقش خوبی داشت و دارد. او چندی پیش عنوان کرده بود که «قرار نیست ما زندگی و امورات شخصی خود را بگذاریم به وسط میدان بیاییم، چهار سال صادقانه جهت مردم و انقلاب کار کنیم و در عین حال کتک بخوریم. من این گونه جهت کشور کار نمی کنم» ولی ظاهرا اکنون جهت حضور در دولت اقناع و راضی شده است هست، به خاص آنکه آیت ا… مکارم شیرازی از مراجع عظام تقلید در تماس تلفنی با وزیر بهداشت بر حضور وی در کابینه دولت دوازدهم تاکید کرد.

وزيراني‌كه ماندنی شدند

شهردار نه، وزیر

محمود حجتی وزیر کشاورزی دولت یازدهم دردولت دوازدهم است و بر همان کرسی تکیه می زند. بعضی درصدد بودند تا با زیر پرسش بردن عملکرد حجتی باعث عدم استفاده از او در دولت دوازدهم شوند ولی توانایی های این وزیر آنان را ناکام گذاشت. چندی قبل بحث شهردار پایتخت کشور عزیزمان ایران شدن حجتی مطرح شد که خبر رسید روحانی از او در کابینه دوازدهم استفاده خواهد کرد، بنابراین تایید شد او یکی از مردان قطار دولت هست. این وزیر کم حرف و دور از حاشیه دولت یازدهم توانست اوضاع کشاورزان را سامان و میزان واردات کشاورزی را کم کردن دهد. او اهل توجیه نیست و جهت حفظ آرامش در مواردی که به او ارتباط کاملی ندارد هم تلاش در آرام کردن فضا دارد، مانند آن وقت که از مردم خوزستان جهت عنوان ریزگردها عذرخواهی کرد.

ماندنی در «راه»

عباس آخوندی هم در وزارت راه ماندنی شد. او نیز در مقطعی به عنوان گزینه شهرداری پایتخت کشور عزیزمان ایران مطرح شد ولی این عنوان عمر چندان نداشت و خبر رسید که آخوندی در دولت دوازدهم حضور خواهد داشت. زمانی این عنوان جدی شد که او در پاسخ به این پرسش که آیا از شما جهت حضور در کابینه دوازدهم دعوت شده است است یا خیر، اظهار داشت: «فکر می کنم این پرسش خیلی سریع است که پرسیده شود.» از سوی دیگر این وزیر علاقه مند به نگارش مواضع در شبکه مجازی در یکی از پست هایش آورده است: «دولت با جدیت بیشتری باید زیرساخت های حمل ونقلی و ارتباطی و آنچه امکان ارتباط سهل ترِ شهروندان و نهادهای مدنی را در سطح ملی و فراملی فراهم می آورد، توسعه دهد.» همین جملات نشان از عزم او جهت استمرار حضور دارد.

ماندگاری وزیر کشور

شاید جدی ترین وزیری که در اکثر سایت ها و اینستاگرام، تلگرام، شبکۀ اجتماعی فیس بوک و … تصور می شد در کابینه دوازدهم حضور نخواهد داشت، غلامرضا رحمانی فضلی وزیر کشور بود. ظاهرا او هم در وزارت کشور باقی می ماند، چنان که دنیا نیوز از تیتر «رحمانی فضلی گزینه دوباره وزارت کشور! فهرست جدیدی از ضدحال های روحانی به اصلاح طلبان» استفاده کرده است و خبر ندارد که اصلاح طلبان پیش از این خود را تابع تصمیمات مدیر جمهور اعلام کرده اند و این تیتر نشان از شکست تلاش های تفرقه افکنانه مخالفان دولت دارد. چندی قبل روح ا… جمعه ای مشاور رحمانی فضلی نوشت: «تداوم اعتدال و عقلانیت در سیاست داخلی دولت دوازدهم قطعی است.» در این پست که به وسیله کانال رسمی وزارت کشور بازنشر شده است است به طور تلویحی تایید شده است که عبدالرضا رحمانی فضلی بر مسند وزارت کشور در کابینه دوازدهم ابقا شده است است.

التهاب و آرامش

وزارت ورزش از همان ابتدا با حاشیه های خاص خود همراه بود. درباب اهمیت وزارت ورزش همین بس که چگونگی و تاخیر در شروع به کار این وزارتخانه یکی از دلایل پرسش از احمدی نژاد بود. وزارت ورزش در دولت تدبیر و امید توانست از حاشیه ها فاصله بگیرد و فضای پرالتهاب ورزش را تا حد زیادی آرام کند. مسعود سلطانی فر نهایت تلاش خود را به کار گرفت که به سروسامان دادن به اوضاع کلوب های بزرگ کمک کند. اگرچه بعضی مباحث قدیمی به قوت خود باقی هستند ولی می توان امیدوار بود در آرامشی که با سلطانی فر وارد فضای ورزش کشور شده، در کنار موفقیت های ارزنده قهرمانان و راهیابی بی دغدغه تیم ملی به جام جهانی روسیه، پرسشها قدیمی کلوب های فوتبال هم حل شود. سلطانی فر یکی از وزرای باثبات و کم حاشیه کابینه یازدهم بود که به کابینه دوازدهم هم خواهد رفت.

ادامه سخنگو

محمدباقر نوبخت سخنگوی قوه مجریه یازدهم در دولت دوازدهم حضور خواهد داشت. بعضی چنین عنوان می کردند که محمدباقر نوبخت، علاوه بر سخنگویی دولت، سمت مدیر شرکت مدیریت و برنامه ریزی را نیز از دست خواهد داد ولی واقعیت غیر از این است و مدیر جمهور از او در کابینه دوم خود استفاده خواهد کرد. نوبخت نشان داد همراهی بی حاشیه و تلاشگر است که وقعی به تخریب رقبا و مخالفان نمی گذارد. در ابتدای دولت یازدهم تلاش زیادی شد تا با طرح شایعاتی باعث دلسردی مدیر جمهور جهت حضور نوبخت در دولت شوند ولی عملکرد سخنگو تلاش آنها را ناکام گذاشت و او یکی از مردان دولت دوازدهم است.

خداحافظی 3 وزیر

از دیگر گزینه هایی که عوض کردن می کنند مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری است و علیرضا آوایی بر کرسی او خواهد نشست. واعظ آشتیانی وزیر آموزش و پرورش و فرهادی وزیر علوم دولت یازدهم هم در دولت دوازدهم حضور نخواهند داشت.

وضعیت نامشخص

وضعیت تیم اقتصادی دولت دوازدهم هنوز مشخص نیست و احتمال تغییرات زیادی در آنها وجود دارد که البته شاید تبدیل به چالشی جهت روحانی شود آیا که تعدادی از نمایندگان نگرانی خود را از نحوه چینش کابینه ابراز داشته اند و از سوی دیگر اقتصاددانان نسبت به استمرار بعضی عملکردهای اقتصادی هشدار داده اند، چنان که ابقای محمد سیف در بانک مرکزی و پیشنهاد محمد نهاوندیان به عنوان وزیر اقتصاد باعث مه آلود شدن فضا شده است هست. علی طیب نیا درجایگاه وزیر اقتصاد اوضاع مشخصی ندارد.همچنین در مورد چیت چیان وزیر نیرو نیز هنوز ابهاماتی وجود دارد ولی بعضی معتقدند عملکرد او مورد رضایت مدیر جمهور است.

سهم زنان

اما شنیده ها حاکی از عدم حضور زنان در کابینه دوازدهم هست. اگرچه مدیر جمهور بارها بر حضور زنان در دولت تاکید کرده است ولی آنچه این روزها به گوش می سد بیانگر آن است که نه تنها نباید منتظر وزیر زن در کابینه بود بلکه بعضی زنان دولت یازدهم هم حضوری در دولت بعد ندارند، مانند شهیندخت مولاوری معاون زنان ریاست جمهوری. روز گذشته بود که جمعیت زنان مسلمان نواندیش در نامه اى به مدیر جمهور بر ادامه حضور شهیندخت مولاوردى و حضور زیاد زنان در کابینه دوازدهم تاکید کرد و آورد:« با اینکه اطمینان داریم خبر و مطالبه ٢۴میلیونی در حیطه زنان را دریافت داشته اید؛ بازهم بر خود مورد نیاز دیدیم بنا به تکلیف، مطالبه حضور مجدد زن مولاوردى را در جایگاه معاونت زنان دولت دوازدهم یادآورى کنیم. امید اینکه شریان تدبیر و امید در حوزه زنان مستمر و پایدار بماند.» ازسوی دیگر زمزمه عدم حضور معصومه ابتکار در دولت هم به گوش می رسد و بعضی عنوان می کنند که او شاید سفیر کشور عزیزمان ایران در کشوری شود، ولی کاستن از حضور زنان در دولت با وعده ها همخوانی ندارد هر چند دراین زمینه دلایل قانع کننده ای وجود داشته باشد.

اخبار سیاسی – شرق

واژه های کلیدی: حسن روحانی | وزارت کشور | دولت یازدهم | وزارت خارجه | اعضای کابینه | ریاست جمهوری | وزارت بهداشت | وزیر ارتباطات | انتخابات ریاست جمهوری 96

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs