مداد حسن روحانی وزارت کشور دولت یازدهم وزارت خارجه

مداد: حسن روحانی وزارت کشور دولت یازدهم وزارت خارجه اعضای کابینه ریاست جمهوری وزارت بهداشت وزیر ارتباطات انتخابات ریاست جمهوری 96

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی اتفاقات مشهد یک هشدار جدی است / احمد شیرزاد

احمد شیرزاد با بیان اینکه اتفاقات مشهد یک هشدار جدی است گفت: فکر می کنم که فتیله این مواد آماده اشتعال و انفجار را احتمالا بعضی محافل راست‌گرا روشن کرده‌اند تا

اتفاقات مشهد یک هشدار جدی است / احمد شیرزاد

احمد شیرزاد: اتفاقات مشهد یک هشدار جدی است

عبارات مهم : سیاسی

احمد شیرزاد با بیان اینکه اتفاقات مشهد یک هشدار جدی است گفت: فکر می کنم که فتیله این مواد آماده اشتعال و انفجار را احتمالا بعضی محافل راست گرا روشن کرده اند تا اعتراضاتی را علیه دولت شکل دهند.

احمد شیرزاد فعال سیاسی اصلاح طلب در گفت وگو با اعتمادآنلاین راجع به حوادث روزگذشته چند شهر و اعتراض های متفاوت مردم اظهار کرد: احتمالا تمرکز روایت رسانه های اصولگرا از این حوادث، روی پرسشها اقتصادی باشد. ولی تجربه جوامع متفاوت از جمله جامعه خودمان نشان می دهد که معمولا پرسشها اقتصادی ممکن است که عامل سرباز کردن یک دمل باشد ولی تشکیل دمل های چرکین صرفا با واسطه پرسشها اقتصادی نیست.

اتفاقات مشهد یک هشدار جدی است / احمد شیرزاد

شیرزاد افزود: معمولا تحقیرها، برخورد نابجای فرهنگی احساس فضای تنگ و پراختناق همه این ها با هم گلوی فشرده ای را ایجاد می کند که آماده انفجار است.

او گفت: آنچه در مشهد افتاق افتاد بی ارتباط با فضای خاص فرهنگی حاکم بر مشهد و جو سیاسی حاکم بر مشهد نیست و قطعا این پرسشها در آن موثر هست. نوع شعارها هم نشان می داد که حتما پرسشها اقتصادی مهم و جزئی از آن است ولی محدود به آن نبوده است و بسیاری از عقده ها و مشکلاتی که مردم در درون خود دارند و نوع تفکر خودشان به شکل پراکنده و شرکت دهی نشده ای در شعارها بروز پیدا کرد؛ نمی توان از این اتفاق ها چشم پوشید و مسئله را به تخم مرغ و مرغ محدود کرد. هیچ وقت مرغ و تخم مرغ ایجاد انگیزه جهت انفجار اجتماعی نمی کند.

احمد شیرزاد با بیان اینکه اتفاقات مشهد یک هشدار جدی است گفت: فکر می کنم که فتیله این مواد آماده اشتعال و انفجار را احتمالا بعضی محافل راست‌گرا روشن کرده‌اند تا

شیرزاد تصریح کرد: من فکر می کنم که فتیله این مواد آماده اشتعال و انفجار را احتمالا بعضی محافل راست گرا روشن کرده اند تا اعتراضاتی را علیه دولت شکل دهد که البته سمت و سویی بعضی اعتراضات هم دولت را نشانه رفته بود ولی بلافاصله مسئله از کنترل خارج و فراگیر شد. یادشان رفته هنگامی که مردم می خواهند راجع به حکومت قضاوت کنند خیلی این جناح و آن جناح را نمی شناسند بلکه عملکرد کل نظام حاکم را در نظر می گیرند.

این فعال سیاسی تأکید کرد: آنچه در مشهد اتفاق افتاد یک هشدار جدی است و باید جدی گرفته شود. مسائلی که مطرح شد و حتی شعارهای پراکنده ای که داده شده است را نمی توان صرفا با برخورد اطلاعاتی حل کرد. اینکه دنبال این باشند که چه کسی پیامک زد و چه کسی گفت مردم حضور یابند و کی حضور پیدا کرد، نمی توان با این برخورد مسئله را حل کرد.

شیرزاد ادامه داد: مطمئنا صورت مهم این اتفاق این بود که فضا جهت چنین انفجارهایی آماده است نه اینکه فکر کنیم با یک شرکت دهی از قبل همه چیز شکل گرفته و هدایت شده است هست. ممکن است نقطه شروع آن کارهای هدایت شده است بعضی اصولگرایان باشد. آن ها هم به عنوان معترضین اجتماعی و معترض مردمی به گرانی آمدند جلو و کاملا این مسئله از کنترل خارج می شود و فضای تنش اجتماعی را دامن می زند. من فکر می کنم که مسئله خیلی جدی است و باید به آن توجه شود و صرفا با برخورد تجسسی و اطلاعاتی حل نمی شود.

اتفاقات مشهد یک هشدار جدی است / احمد شیرزاد

او راجع به تصویر العمل دولت نسبت به این اعتراض ها گفت: قطعا بعضی از جراحی های اقتصادی تنش اجتماعی به دنبال دارد. در نظر بگیرید که قیمت سوخت چند سال ثابت مانده است و به لحاظ یک دیگاه اقتصادی ممکن است نیازمند بازبینی باشد. ممکن است تصمیمات در بودجه منطق محکمی داشته باشد ولی نمی شود بدون درنظر داشتن فضای اجتماعی، اجرایی شود. من فکر می کنم که دولت باید جهت گیری اقتصادی مثبت، منطقی و کارشناسی داشته باشد ولی شتاب حرکت ها به گونه ای باشد که فشار به اقشار محروم و طبقه میانگین نباشند و جامعه در هر مرحله از مزایای تصمیمات مثبت برخوردار شود.

این فعال سیاسی اصلاح طلب خاطر نشان کرد: نباید هزینه بعضی تصمیمات فقط به پای دولت نوشته شود. اگر قرار است بخشی از یارانه ها از بین بردن شود نباید همه تقصیرات به پای دولت نوشته شود. اگر بخش های دیگر نظام مخالف از بین بردن یارانه هستند نظر خود را اعلام کنند تا در نهایت این تصمیم اجرایی نشود. اگر جهت اجرای تصمیمی در محافل تصمیم گیری اعلام موافقت کنند و بعد در اجرا مخالف آن باشند و بعد صدا وسیما را به جنگ دولت بفرستند و اصولگرایان بخواهند با امواج پوپولیستی از آب گل آلود ماهی بگیرند.

احمد شیرزاد با بیان اینکه اتفاقات مشهد یک هشدار جدی است گفت: فکر می کنم که فتیله این مواد آماده اشتعال و انفجار را احتمالا بعضی محافل راست‌گرا روشن کرده‌اند تا

او افزود: من فکر می کنم این واکنش‌ها عین ناجوانمردی هست. هنگامی که می شود عیب را بر طرف کرد که همه دست به دست هم بدهند. به نظر من آقای روحانی باید با محافل قدرتمند بخصوص آن ها که کنتر ل صدا و سیما را دارند صحبت کنند و اگر همه موافق هستند که اقتصاد کشور سرو سامان بگیرد تصمیمات را انجام دهند.

اعتمادآنلاین

اتفاقات مشهد یک هشدار جدی است / احمد شیرزاد

واژه های کلیدی: سیاسی | برخورد | اقتصادی | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs