مداد حسن روحانی وزارت کشور دولت یازدهم وزارت خارجه

مداد: حسن روحانی وزارت کشور دولت یازدهم وزارت خارجه اعضای کابینه ریاست جمهوری وزارت بهداشت وزیر ارتباطات انتخابات ریاست جمهوری 96

گت بلاگز اخبار بین الملل نادانی ترامپ همه را مبهوت کرده است / نیویورکر

ترامپ جهل مخوفی در خصوص دنیای کنونی دارد، در خصوص تاریخ و در خصوص تعاملات گذشته آمریکایی ها. 

نادانی ترامپ همه را مبهوت کرده است / نیویورکر

نیویورکر: نادانی ترامپ همه را مبهوت کرده است

عبارات مهم : تاریخ

ترامپ جهل مخوفی در خصوص دنیای کنونی دارد، در خصوص تاریخ و در خصوص تعاملات گذشته آمریکایی ها.

هفته گذشته مکس بوت، محافظه کار کهنه کاری که به سه مدیر جمهور جمهوری خواه در سیاست خارجی مشاوره داده است گفت روی کامپیوترش یک فایل دارد با عنوان “فابل حماقت های ترامپ”. کنارش یک فایل دیگر دارد “فایل دروغ های ترامپ”. مطمئن نیست الآن حجم کدام ارزش بالاتر هست. می گوید: “شانه به شانه هم پیش می روند.”

نادانی ترامپ همه را مبهوت کرده است / نیویورکر

شش ماه از دوران ترامپ می گذارد، مقامات سیاست خارجی که در هشت دولت قبلی حضور داشته اند به من گفتند از این که مدیر جمهور این قدر در خصوص پرسشها دنیا نادان است مبهوت و وحشت زده اند. بوت که اینک پژوهشگر ارشد در شورای روابط خارجی است می گوید: “به نظر به اندازه 20 ژانویه (روز تحلیف) از همه چیز بی اطلاع است.” مقامات سابق در سیاست خارجی می گویند که گاف های دردناک ترامپ در عرصه عمومی نشان از آن دارد که او مطالعه نمی کند، به روز نیست و به خلاصه گزارش هایی که به او داده می شود گوش نمی کند. این بهانه که تازه کار است دیگر خریداری ندارد.

جئوفری کِمپ، که در دولت فورد در پنتاگون کار می کرده و در دولت ریگان عضو شورای امنیت ملی بوده است می گوید: “ترامپ جهل مخوفی در خصوص دنیای کنونی دارد، در خصوص تاریخ و در خصوص تعاملات گذشته آمریکایی ها. وی امتناع سخت کوشانه ای در خصوص کسب دانش عمیق دارد، امری که عملا سلف های وی نهایتا کسب کردند یا دیدگاهی در خصوص اش داشتند.”

ترامپ جهل مخوفی در خصوص دنیای کنونی دارد، در خصوص تاریخ و در خصوص تعاملات گذشته آمریکایی ها. 

انتقاد از دونالد ترامپ در میان دموکرات هایی که در پست های ارشد امنیت ملی حاضر بودند قابل آینده نگری و مرسوم هست. ولی به طور خاص جمهوری خواهان – که به لحاظ تاریخی در سیاست خارجی جاه طلب هستند – به علت گام های اشتباه و مواضع اشتباه مدیر جمهور دردمند هستند. به همین سیاق مقامات سابق ارشد اطلاعاتی که تاکنون از انتقاد علنی از مدیر جمهور اجتناب کرده اند.

مایکل هایدن، ژنرال بازنشسته و چهار ستاره و مدیر سابق سی آی اِی و آژانس امنیت ملی به من می گوید: “رئیس جمهور درک اندکی از بستر اموری که در حال وقوع در دنیا است دارد و حتی علاقه اندکی دارد جهت اینکه به حرف آنهایی که می خواهند به او درکی دهند گوش دهد. کم صبری او، خود رای اش و گرایش اش به اقدام، همه مربوط به وقت حال هست. هنگامی که می پرسد “چه کوفتی در عراق در حال وقوع است”، افرادی که دور و برش هستند آموخته اند که نگویند: “خوب، در سال 632 میلادی…” ( اشاره به سال وفات حضرت محمد (ص) هست، که باعث بروز انشعاب شیعه و سنی شد)”

هایدن می گوید: “او واقعا علاقه ای به پرسشها دنیا ندارد.”

نادانی ترامپ همه را مبهوت کرده است / نیویورکر

از مقامات جمهوری خواه و اطلاعاتی ارشد در هشت دولت پرسیدم به نظرشان مدیر جمهوری جهت موفقیت در صحنه جهانی به چه چیزی نیاز دارد. پاسخ ها متعدد بود: پذیرش این واقعیت که روس ها دوست آمریکا نیستند، بیش از این اروپایی که دوستان ما هستند را از خود بیگانه نسازد، حقوق بشر – یکی از بنیان های اصولی هویت آمریکایی – را ترویج دهد و الویت خود را در سفر به کشورهایی همچون عربستان سعودی و لهستان که وی را محدود می سازند قرار ندهد. بفهمد که برنامه هسته ای کره شمالی نمی تواند به چین سپرده شود، که به هر حال حتی اگر بتواند هم این مساله را به تنهایی حل نمی کند و دریابد که گزینه های نظامی محدود هست. بفهمد بیرون آمدن از قراردادی های تجاری همچون شراکت ترانس-پاسفیک اقتصاد چین را تقویت و نفوذ جهانی این کشور را زیاد کردن می دهد و به ضرر آمریکا هست. از قلدری کردن در برابر همتایان خود دست بردارد و در مورد پرونده قضائی روسیه با همکاری در تحقیقات به جای بی اعتبار کردن آن، یاری کند آن را پشت سر بگذارد.

دیوید گاردون، مدیر بخش سیاست گذاری وزارت امور خارجه در دوران کاندولیزا رایس در دولت جورج بوش به من می گوید: “فقدان دانش او مقیاسی بی حد و مرز دارد و مرا مبهوت خود کرده هست. و من کسی هستم که از شروع انتظارات اندکی داشت.”

ترامپ جهل مخوفی در خصوص دنیای کنونی دارد، در خصوص تاریخ و در خصوص تعاملات گذشته آمریکایی ها. 

اشتباهات سیاسی ترامپ – کوچک یا بزرگ – هزینه بالایی داشته هست. جان مک لافین، که در دولت هفت مدیر جمهور از ریچارد نیکسون تا جورج دابلیو بوش در سی آی اِی کار کرده است می گوید: “رهبری آمریکا در جهان، خیلی واضح است – البته ظاهرا جهت او نیست – که جهت موفقیت ما حیاتی هست، و هشتاد درصد اعتبار این رهبری به مواضع مدیر جمهور بستگی دارد.” وی در سال های آخر کاری خود مدیر اجرایی سی آی ای بود و می گوید: “ترامپ فکر می کند اگر یک تکه کیک شکلاتی در مار-ئه- لاگو به ژی جین پینگ داده معنای اش این است که با وی وارد رابطه شده است هست. او به مثابه غیرآماده ترین مدیر جمهور تاریخ در سیاست خارجی ظاهر شده است است.” مک لافلین اضافه می کند: “رهبری ما در دنیا دارد از بین می رود. از دست هایمان سر می خورد.”

اخباربین الملل – دیپلماسی ایرانی

نادانی ترامپ همه را مبهوت کرده است / نیویورکر

واژه های کلیدی: تاریخ | خارجی | سیاست | تاریخی | آمریکا | آمریکایی | رئیس جمهور | رئیس جمهور | دونالد ترامپ

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs